Etkinlik Durumu: Tamamlandı! | Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2021

23 Nisan 2021 tarihinde odtutoplumbilim Instagram hesabımız ve ilgili İnternet sayfamız üzerinden etkinlik öncesi duyuru paylaşımları yapılan ve çocuklarımızın merak ettikleri soruları içeren videolarını tarafımıza iletmeleri ile ODTÜ YouTube kanalı üzerinden canlı gerçekleştirilen “Bilimin Işığında 23 Nisan!” etkinliğine ait bilgilere alt kısımdan ulaşabilirsiniz. 

Bu yıl Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bilimin ışığında ODTÜ’de kutladık! Çocuklarımız merak ettikleri soruları sordular, ODTÜ hocaları yanıtladı! 

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri,

 • Merak ettikleri soruları en fazla 15 saniyelik videoya çektiler.
 • Videolarını istedikleri herhangi bir platforma yüklediler ve videolarının paylaşılabilir bir bağlantı adresini oluşturdular.
 • 16 Nisan 2021, Cuma günü 17:00’a kadar velileri ile alt kısımda sunulan “Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu”nu doldurarak videonun bağlantı adresini gönderdiler.
 • ODTÜ YouTube Kanalı‘nda 23 Nisan günü saat 15.30’da canlı yayında, seçilen videolardaki sorular ODTÜ hocaları tarafından deneyler ve gösterimlerle yanıtlandı. 
Videolar Nasıl Olmalıydı?

1. Çocuklar videolarını göndermeden önce bir sonraki “Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu” başlığı altında sunulan “Senkron Etkinliklere Katılım Süreci Açık Rıza Metni”ni velilerine okuttular. Velileri, “Evet” veya “Hayır” seçimini yaptıktan sonra, formu doldurdular ve GÖNDER butonuna basarak tarafımıza ilettiler. 

2. Videolar en fazla 15 saniye olmalıydı! 

3. Çocuklar, videolarında illerini, okul adlarını, sınıf seviyelerini, adlarını ve soyadlarını söyledi ve merak ettiği soruyu sordu.

Örneğin, 

Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu

Değerli Katılımcılarımız,

Etkinlik için son başvuru tarihi 16 Nisan Cuma saat 17:00 olarak belirlenmiş olup, belirtilen süreden sonra Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu kapatılmıştır. Etkinliğe olan yoğun ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Çocuklardan gelen sorular, ODTÜ Hocaları tarafından 23 Nisan Cuma saat 15:30’da canlı yayında deneylerle ve gösterimlerle yanıtlandı.

Videolar Nasıl Seçildi?

Hocalarımızın size özel bir mesajı var!

Değerli Arkadaşlar,

Merak ettiğiniz soruların hepsini yanıtlamayı çok istedik. Fakat zaman sınırlamasından dolayı yanıtlamamız mümkün olamadı. Yanıtlayabileceğimizden çok daha fazla soru geldiği için, soruları olabildiğince farklı illerden, farklı sınıf seviyelerinden ve farklı konulardan seçmeye çalıştık. Heyecanla bir sonraki etkinlikte buluşmayı diliyoruz.  

CANLI YAYIN VİDEOSU

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2021

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2021

7 Ocak 2021 – 6 Nisan 2021 tarihleri arasında odtutoplumbilim Instagram hesabımız ve ilgili İnternet sayfamız üzerinden duyuru paylaşımları yapılan ve haftalık toplanan başvurular ile Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilen “Kod Blokları ile 3 Boyutlu Modelleme Etkinliği” eğitim serisine ait bilgilere alt kısımdan ulaşabilirsiniz. 

Ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeylerindeki öğrencilerimiz için “Kod Blokları ile 3 Boyutlu Modelleme” konulu çevrim içi bir etkinlik düzenledik. Haftalık ve ücretsiz olarak tekrar eden etkinliğimiz, yaklaşık 1 saat süren etkileşimli bir sınıf dışı öğrenme ortamı sunmuştur. Öğrencilerin kod bloklarını kullanarak 3 boyutlu model tasarımı yapmalarını sağlayarak hem aritmetik, sistematik ve algoritmik düşünme becerilerini hem de 3 boyutlu düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinliğimize başvuru yapmak için, öğrencinin velisi/öğretmeni/temsilcisi tarafından başvuru formu (https://tbm.metu.edu.tr/cevrim-ici-etkinlik-basvuru/ ) doldurulmuştur. Etkinlik için oturum kontenjanı 20 kişi olarak belirlenmiş olup, başvuru sayısı 20’ye ulaşınca başvuru formu bir sonraki etkinliğe kadar kapatılmıştır. Bu yüzden, katılımcıların internet sitemizi takipte kalması rice edilmiştir. Başvuru sırasına göre katılımcılara onay e-postası ve etkinliğin yapılacağı çevrim içi ortam bağlantı adresi (Zoom linki) gönderilmiştir. Katılımcılardan başvuru yapmadan önce Çevrim İçi Etkinlik Paketi ve Katılım Gereklilikleri Belgesinde belirtilen gerekli teknik donanıma sahip olması istenmiştir.

Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimize alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!

Etkinlik Durumu: Tamamlandı!Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2020

26 Ekim 2020 – 15 Aralık 2020 tarihleri arasında odtutoplumbilim Instagram hesabımız ve ilgili İnternet sayfamız üzerinden paylaşımları yapılan “Haftanın Oyunu” serisine ait bilgilere alt kısımdan ulaşabilirsiniz. 

Haftanın Oyunu Serisi’ne Hoş Geldiniz! Duymayan, bilmeyen kalmasın dedik. En az bir oyunu sevdirme hedefi ile çeşitli mantık oyunlarının tanıtım belgelerini sizler için hazırladık. 7 hafta boyunca Pazartesi günleri bir yenisini eklediğimiz mantık oyunlarının tanıtım belgelerine alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Oyunlara yönelik bir de “Ödüllü Soru” soralım dedik. Sorularımızı da olabildiğince kolay hazırladık. Takipçilerimiz Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) veya bu sayfamızı takip ederek Pazartesi günleri yayınlanan ödüllü sorularımızı gördü ve çözümlerini “Ödüllü Soru Çözümü” yerinde sunulan “Cevap Gönder” formu üzerinden Salı günü 17.00’a kadar göndererek çekilişe katıldı. Doğru çözümü gönderen kişiler arasından çekilişle belirlenen şanslı bir kişiye, ODTÜ Yayıncılık tarafından şanslı kişinin aşağıdaki kitaplar arasından belirlediği bir kitap veya kitap seti gönderildi.

Kitap Listesi
 • Çocuklar için Deney Kitapları Seti (10 Kitap)
 • Çocuklar için Popüler Bilim Kitapları Seti (10 Kitap)
 • Çocuklar için Öykülerle Bilim Seti (5 Kitap) 
 • Michio Kaku Kitap Seti (5 Kitap) 
 • Brian Cox Yaşamın Harikaları (Ciltli)
Şanslı Kişiyi Nasıl Belirledik?

Öncelikle “Cevap Gönderme Formu” üzerinden gönderilen tüm cevapları değerlendirerek doğru ve yanlış cevapları belirledik. Eğer aynı kişi (aynı ad-soyad, e-posta adresi ve cevap dosya adı) birden fazla doğru cevap göndermiş ise sadece bir doğru cevabını kabul ettik. Sonra Microsoft Excel’de doğru cevap gönderen kişilerin ad-soyad bilgilerini cevap gönderme tarih ve saatlerine göre sıralayarak girdik. Daha sonra bu kişilere 1’den başlayarak numara atadık. Bir sonraki aşamada Excel’de aynı sayfada boş bir hücreye bir işlev yazdık. Kullandığımız işlev =1+TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*Toplam Doğru Cevap Sayısı). Toplam doğru cevap sayımız ilgili oyunda ne ise, işlevimizde yerine yazarak “Enter” tuşuna bastık. Böylelikle doğru cevaplar arasından rastgele bir sayı üretilmesini sağlayarak şanslı kişiye ait numarayı belirledik. Ödüllü sorunun cevabını yayınladıktan sonra şanslı kişiye 2 gün içerisinde ulaşılamaması ihtimaline yönelik de, iki yedek şanslı kişi numarasını klavyedeki F9 tuşuna arka arkaya basarak belirleyerek bu süreci tamamladık. 

Şanslı Kişi ile Nasıl İletişime Geçtik?

Şanslı kişi ile cevap gönderme formunda tarafımıza bildirdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçtik. Ödüllü soru cevabını yayınladıktan sonra şanslı kişiye bir bilgilendirme e-postası gönderdik. Bu bilgilendirme e-postasında şanslı kişiden;

 • Kargo gönderimi sırasında kullanılacak Alıcı Ad-Soyad bilgisini,
 • Tercih edilen yalnızca bir kitap/kitap seti bilgisini,
 • Türkiye posta (ikametgâh) adresi bilgisini ve
 • Kargo teslimi sırasında kargo şirketi tarafından kullanılabilecek bir telefon numarası bilgisini (tercihen Cep telefonu Numarası) tbm@metu.edu.tr adresine 2 gün içerisinde iletmesini rica ettik. 
Şanslı Kişiden ve Katılımcılardan Ne Bekledik?

Ödüllü soru cevabı yayınlandıktan sonra 2 gün içerisinde göndermiş olduğumuz e-postaya şanslı kişi tarafından geri dönüş yapılmasını bekledik. 2 gün içerisinde geri dönüş alamadığımız takdirde, 1. Yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçtik. 2 gün içerisinde ondan da geri dönüş alamadığımız takdirde, 2. Yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçtik. Eğer son şanslı kişi ile de 2 gün içerisinde iletişim kuramazsak, ödül gönderimini iptal ettik. Bu yüzden ödüllü soru cevabı yayınlandıktan sonra doğru cevap gönderen tüm katılımcılarımızdan, 1 hafta boyunca ilgili sayfamızı takip etmesini ve cevap gönderme formunda belirttikleri e-posta hesaplarını günlük kontrol etmesini rica ettik.

Hashi oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (14.12.2020)

Hashi oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Okyanus Hasırcı

(Ankara) (15.12.2020)

Hitori oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (07.12.2020)

Hitori oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Özge Nil Durmuş

(Tekirdağ) (08.12.2020)

Skyscrapers oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (30.11.2020)

Skyscrapers oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Seval Batan

(Ankara) (01.12.2020)

Slitherlink oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (23.11.2020)

Slitherlink oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Hikmet Erbek

(İstanbul) (24.11.2020)

Kenken oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (16.11.2020)

Kenken oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Şevval Uzar

(Kırıkkale) (18.11.2020)

Nonograms oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (09.11.2020)

Nonograms oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Ümran Yiğit

(Bartın)  (10.11.2020)

Kakuro oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (26.10.2020)

Kakuro oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

2. Yedek Şanslı Kişi: Sn. Hüseyin Göksu

(Adana)  (10.11.2020)

Etkinlik Durumu: Tamamlandı! | Yayınlanma Tarihi: 7 Ocak 2021

28 Ekim 2020 – 06 Ocak 2021 tarihleri arasında odtutoplumbilim Instagram hesabımız ve ilgili İnternet sayfamız üzerinden paylaşımları yapılan “Haftanın Bilgisi” serisine ait bilgilere alt kısımdan ulaşabilirsiniz. 

Haftanın Bilgisi Serisi’ne Hoş Geldiniz! İlginç bilgileri sizler için derledik. 10 hafta boyunca Çarşamba günleri bir yenisini eklediğimiz ilginç bilgilere alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Limon, çilekten daha fazla şeker içerir. (06.01.2021)

Yaklaşık 250 milyon yıl öncesine dayanan Gingko Biloba, dünyanın yaşayan en eski ağaç türlerindendir. (30.12.2020)

Çilek, dışarıda tohumları olan tek meyvedir. Ortalama 200 tohumu vardır. (23.12.2020)

Camellia sinensis, çay bitkisi olarak bilinir.  Beyaz, siyah ve yeşil tüm çaylar aynı bitkiden gelmektedir. Tek fark işleme yöntemleridir. (16.12.2020)

Çiğ salatalığın %96’sı ve çiğ elmanın %84’ü sudur. (09.12.2020)

Birçok bitki, Venüs Sinek Kapan Bitkisi (Dionaea muscipula) gibi etoburdur. Yararlı besinler elde etmek için küçük böcekleri ve örümcekleri yerler. (02.12.2020)

Dünyanın en hızlı büyüyen odunsu bitkisi Bambu’dur. Bir Bambu ağacı günde ortalama 90 cm büyür. (25.11.2020)

Dendrokronoloji; ağaçların her yıl oluşturdukları yıllık halkalarından faydalanarak yaş ve zaman saptama bilimidir. (18.11.2020)

Bitki yaşamının %85’ i okyanuslarda bulunur. (11.11.2020)

Aspirinin özünü oluşturan salisik asitin en zengin kaynağı Söğüt Ağacı’dır. (28.10.2020)

Etkinlik Durumu: Tamamlandı! | Yayınlanma Tarihi: 11 Ocak 2021

30 Ekim 2020 – 09 Ocak 2021 tarihleri arasında odtutoplumbilim Instagram hesabımız ve ilgili İnternet sayfamız üzerinden paylaşımları yapılan “Haftanın Nesnesi” serisine ait bilgilere alt kısımdan ulaşabilirsiniz. 

Haftanın Nesnesi Serisi’ne Hoş Geldiniz! Koleksiyonumuzda yer alan ilginç nesneleri sizler için açıklamalarıyla birlikte derledik. 10 hafta boyunca Cuma günleri bir yenisini eklediğimiz nesne bilgilerine alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Koleksiyonumuzdan paylaştığımız nesnenin ne olduğunu bilen takipçilerimize de bir ödül verelim dedik. Takipçilerimiz Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) veya ilgili internet sayfamızı takip ederek Cuma günleri yayınlanan ödüllü nesne paylaşımlarımızı gördü ve nesne tahminlerini Cumartesi günü saat 17:00’a kadar Instagram paylaşımımızın altına yorum şeklinde göndererek çekilişe katıldı. Doğru cevabı gönderen kişiler arasından çekilişle belirlenen şanslı bir kişiye; ODTÜ Yayıncılık tarafından, şanslı kişinin aşağıdaki kitaplar arasından belirlediği bir kitap veya kitap seti gönderildi.  

Kitap Listesi
 • Çocuklar için Deney Kitapları Seti (10 Kitap)
 • Çocuklar için Popüler Bilim Kitapları Seti (10 Kitap)
 • Çocuklar için Öykülerle Bilim Seti (5 Kitap) 
 • Michio Kaku Kitap Seti (5 Kitap) 
 • Brian Cox Yaşamın Harikaları (Ciltli)
Şanslı Kişiyi Nasıl Belirledik?

Öncelikle “Cevap Gönderme Formu” üzerinden gönderilen tüm cevapları değerlendirerek doğru ve yanlış cevapları belirledik. Eğer aynı kişi (aynı ad-soyad, e-posta adresi ve cevap dosya adı) birden fazla doğru cevap göndermiş ise sadece bir doğru cevabını kabul ettik. Sonra Microsoft Excel’de doğru cevap gönderen kişilerin ad-soyad bilgilerini cevap gönderme tarih ve saatlerine göre sıralayarak girdik. Daha sonra bu kişilere 1’den başlayarak numara atadık. Bir sonraki aşamada Excel’de aynı sayfada boş bir hücreye bir işlev yazdık. Kullandığımız işlev =1+TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*Toplam Doğru Cevap Sayısı). Toplam doğru cevap sayımız ilgili oyunda ne ise, işlevimizde yerine yazarak “Enter” tuşuna bastık. Böylelikle doğru cevaplar arasından rastgele bir sayı üretilmesini sağlayarak şanslı kişiye ait numarayı belirledik. Ödüllü sorunun cevabını yayınladıktan sonra şanslı kişiye 2 gün içerisinde ulaşılamaması ihtimaline yönelik de, iki yedek şanslı kişi numarasını klavyedeki F9 tuşuna arka arkaya basarak belirleyerek bu süreci tamamladık. 

Şanslı Kişi ile Nasıl İletişime Geçtik?

Şanslı kişi ile cevap gönderme formunda tarafımıza bildirdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçtik. Ödüllü soru cevabını yayınladıktan sonra şanslı kişiye bir bilgilendirme e-postası gönderdik. Bu bilgilendirme e-postasında şanslı kişiden;

 • Kargo gönderimi sırasında kullanılacak Alıcı Ad-Soyad bilgisini,
 • Tercih edilen yalnızca bir kitap/kitap seti bilgisini,
 • Türkiye posta (ikametgâh) adresi bilgisini ve
 • Kargo teslimi sırasında kargo şirketi tarafından kullanılabilecek bir telefon numarası bilgisini (tercihen Cep telefonu Numarası) tbm@metu.edu.tr adresine 2 gün içerisinde iletmesini rica ettik. 
Şanslı Kişiden ve Katılımcılardan Ne Bekledik?

Ödüllü soru cevabı yayınlandıktan sonra 2 gün içerisinde göndermiş olduğumuz e-postaya şanslı kişi tarafından geri dönüş yapılmasını bekledik. 2 gün içerisinde geri dönüş alamadığımız takdirde, 1. Yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçtik. 2 gün içerisinde ondan da geri dönüş alamadığımız takdirde, 2. Yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçtik. Eğer son şanslı kişi ile de 2 gün içerisinde iletişim kuramazsak, ödül gönderimini iptal ettik. Bu yüzden ödüllü soru cevabı yayınlandıktan sonra doğru cevap gönderen tüm katılımcılarımızdan, 1 hafta boyunca ilgili sayfamızı takip etmesini ve cevap gönderme formunda belirttikleri e-posta hesaplarını günlük kontrol etmesini rica ettik.

(08.01.2021)

Şanslı Kişi: Sn. Çağdaş Oğuz (İstanbul) (09.01.2021)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(31.12.2020)

1. Şanslı Kişi: Sn. Gözde Gökalp (Ankara)

2. Şanslı Kişi: Sn. Gökçenur Yeşilyurt (Ankara) (02.01.2021)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(25.12.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Senanur Duysal (Ankara) (26.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(18.12.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Arda Yurduseven (Kayseri) (19.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(11.12.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Uğur Taşdelen (Ankara) (12.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(04.12.2020)

Şanslı Kişi: Doğru cevap veren kişi olmamıştır. (05.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(27.11.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Muhsin Selçuk Yavuz (Ankara) (28.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(20.11.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Didem Arıkan                      (İzmir) (21.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(13.11.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Mert Yazgan (İzmir) (13.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(30.10.2020)

Şanslı Kişi: Sn. İrem Nur Gözkaya

(Ankara) (09.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!