ODTÜ TBM tarafından veya desteğinde düzenlenen seminerler yıl bazında aşağıda listelenmiştir.

2023 Yılı
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü’ne “ECE242 Erken Çocuklukta Çevre Eğitimi” dersi kapsamında “Kompostlama” konulu çevrimiçi bir seminer verildi.
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi bünyesinde, Prof. Dr. Elvan Şahin (Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü – Fen Bilgisi Eğitimi) ve Prof. Dr. Safure Bulut  (Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü – Matematik Eğitimi) tarafından verilen, MSE 288-Community Service (Topluma Hizmet Uygulamaları) Dersi kapsamında TBM Md. Yrd. Dr. İlker Koç, 14.04.2023 tarihinde ders saatinde (12.40-13.30) bir TBM tanıtım sunumu gerçekleştirmiştir.
 • ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının “Bilim İnsanı Olmak adlı etkinliğine Dr. Serap Bilen davetli olarak katılım sağlamıştır. Bu kapsamda Ortaokul 6. sınıf öğrencilerine yönelik “Solucanlarla Geri Dönüşüm” konulu bir atölye etkinliği gerçekleştirilmiştir.
2022 Yılı
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Elvan Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Işıl İşler Baykal tarafından verilen “MSE288: Community Service” dersi kapsamında çevrimiçi merkez tanıtımı yapılmıştır. (23.11.2022)
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jale Çakıroğlu tarafından verilen “MSE 531: Reading in Science Education” dersi kapsamında “Okul Dışı Öğrenme Ortamları” hakkında bir seminer verilmiştir.
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refika Olgan tarafından verilen “Erken Çocuklukta Çevre Eğitimi” dersi kapsamında “Kompostlama mı yapsak, kompostlamadan mı atsak?” başlıklı bir seminer verilmiştir.
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gaye Teksöz tarafından verilen “MSE288: Community Service” dersi kapsamında merkez tanıtımı yapılmıştır. (14.01.2022)
2021 Yılı
 • Milas-Marmaris (Muğla), Erzurum, Kayseri, Doğubayazıt (Ağrı), Sırbistan ve Azerbaycan’dan 9 öğretmen ve 50 ikinci sınıf öğrencisinden oluşan gruba “Kompostlama” hakkında çevrimiçi bir seminer verildi. (14 Ocak 2021)
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü’ne “ECE348 Environmental Education in the Early Years” dersi kapsamında “Kompostlama” hakkında çevrimiçi bir seminer verildi. (4 Mayıs 2021)
 • Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim elemanları Dr. Bahar Yılmaz Yendi ve Dr. Büşra Tuncay Yüksel tarafından verilen “MBSEÇ18: Okul Dışı Öğrenme Ortamları” dersi kapsamında “Gökevleri (Planetaryumlar)” hakkında çevrimiçi bir seminer verildi. (18 Haziran 2021)
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jale Çakıroğlu tarafından verilen “MSE 531: Readings in Science Education” dersi kapsamında “Okul Dışı Öğrenme Ortamları” hakkında çevrimiçi bir seminer verildi. (19 Kasım 2021)
2020 Yılı
 • Merkeze bağlı faaliyet gösteren Sergi Alanı’nda bulunan Bilim Atölyeleri binasında, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ekolojik Bilgi ve Biyoçeşitlilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Korhan ÖZKAN tarafından “Muhteşem Soğuk: Antarktika ve Kuzey Kutbu Ekspedisyonları” başlıklı bir “Bilim Kafe” etkinliği gerçekleştirilmiştir. (19 Şubat 2020)
 • TÜBİTAK tarafından düzenlenen H2020 MSCA Programı Araştırmacı Gecesi Etkinliği (European Researchers’ Night) Çevrimiçi Bilgi Günü’ne davet edilen Öğretim Görevlisi Dr. Sara Banu Akkaş, merkez adına koordinatörlüğünü yaptığı Avrupa Birliği tarafından desteklenen Bilimin Ev Hali (ScienceatHome) ve Bilim ve Sanat Buluşuyor (StART) projelerindeki deneyimlerini katılımcılara aktarmıştır. (6 Kasım 2020) (https://obe.metu.edu.tr/tr)
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jale Çakıroğlu tarafından verilen “MSE 531: Readings in Science Education” kapsamında merkez öğretim elemanı Dr. Eray Şentürk çevrimiçi bir seminer vermiştir. (13 Kasım 2020)
2018 Yılı

ODTÜ Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisansüstü öğrencilerine merkez öğretim elemanları tarafından “Okul Dışı Öğrenme Ortamlarında Yürütülen Çalışma Örnekleri” başlıklı bir seminer verilmiştir. (02 Kasım 2018)  

2017 Yılı

24 Nisan 2017 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde, ODTÜ TBM ve UN Sustainable Development Solutions Network (UN SDSN) ODTÜ ekibinin işbirliğiyle “Dünya Gününde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Semineri” gerçekleştirilmiştir.

2015 Yılı
 • 15 Ocak 2015 tarihinde, Ankara Fen Lisesi’nde “Vermikompostlamanın Temelleri” başlıklı seminer verilmiştir. 
 • 12 Şubat 2015 tarihinde, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nin düzenlediği “Dönem Arası Seminerler (DAS)” kapsamında “Solucanlarla Geri Dönüşüm” başlıklı seminer verilmiştir. 
 • ODTÜ Asya Çalışmaları ve ODTÜ TBM tarafından “Şehir Kimliğinin Oluşumunda Müzelerin Rolü: Bursa Kent Müzesi ve Seul Tarih Müzesi Karşılaştırması” konulu seminer Sayın Emek Yılmaz (Sosyoloji Bölümü Doktora Öğrencisi-Kangwon Ulusal Üniversitesi, Kore) tarafından 16 Şubat 2015 tarihinde KKM C salonunda gerçekleştirilmiştir.
 • 17 Mart 2015 tarihinde “ODTÜ Bostanı” grubuna “Mutfaktan Toprağa Kompost” konulu seminer verilmiştir.
 • Lisansüstü öğrencilere yönelik, kıdemli danışman Dr. Lutz Peschke tarafından 9 Kasım 2015 Pazartesi günü saat 15.00’ta KKM-D salonunda Türkiye’de Science Slam (Bilim ve Eğlence Arasında Yenilikçi Bir Yaklaşım) ile ilgili bir seminer verilmiştir.
 • 16 Aralık 2015 tarihinde Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi öğretmen adaylarına, “Solucanlarla Geri Dönüşüm” başlıklı seminer verilmiştir.
2014 Yılı
 • Lisansüstü öğrencilere yönelik, kıdemli danışman Dr. Lutz Peschke tarafından 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 14.00’da KKM-D salonunda Türkiye’de Science Slam (Bilim ve Eğlence Arasında Yenilikçi Bir Yaklaşım) ile ilgili bir seminer verilmiştir. 
 • 11 Şubat 2014 tarihinde Merkez Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından ODTÜ Dönem Arası Seminerleri (DAS) 2014 dizisi kapsamında “Geri Dönüştürebildiklerimizden misiniz? Kompost”  konulu bir seminer gerçekleştirilmiştir. 
2013 Yılı
 • 30 Kasım 2013, 26 Ekim 2013 tarihlerinde Merkez Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından Kompost Atölyeleri gerçekleştirilmiştir. 
 • 24 Nisan 2013 tarihinde ABD Büyükelçiliği’nin ve Toplum ve Bilim Merkezi’nin ortaklığı ile NASA Mars Bilim Laboratuvarı Araştırmacı Nagin Cox, ODTÜ Kültür Kongre Merkezi D Salonunda, “Mars’ı Nasıl Bilirdiniz? 2004’ten Günümüze Mars Keşif Araçları” başlıklı bir seminer vermiştir.​
 • 29 Ocak 2013 tarihinde Merkez Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından ODTÜ Dönem Arası Seminerleri (DAS) 2013 dizisi kapsamında “Mutfaktan Toprağa Geri Dönüşüm: KOMPOST”  konulu bir seminer gerçekleştirilmiştir.