ODTÜ TBM tarafından ya da desteğinde düzenlenen seminerler yıl bazında aşağıda listelenmiştir.

2020 Yılı
 • Merkeze bağlı faaliyet gösteren Sergi Alanı’nda bulunan Bilim Atölyeleri binasında, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ekolojik Bilgi ve Biyoçeşitlilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Korhan ÖZKAN tarafından “Muhteşem Soğuk: Antarktika ve Kuzey Kutbu Ekspedisyonları” başlıklı bir “Bilim Kafe” etkinliği gerçekleştirilmiştir. (19 Şubat 2020)
 • TÜBİTAK tarafından düzenlenen H2020 MSCA Programı Araştırmacı Gecesi Etkinliği (European Researchers’ Night) Çevrimiçi Bilgi Günü’ne davet edilen Öğretim Görevlisi Dr. Sara Banu Akkaş, merkez adına koordinatörlüğünü yaptığı Avrupa Birliği tarafından desteklenen Bilimin Ev Hali (ScienceatHome) ve Bilim ve Sanat Buluşuyor (StART) projelerindeki deneyimlerini katılımcılara aktarmıştır. (6 Kasım 2020) (https://obe.metu.edu.tr/tr)
 • ODTÜ Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jale Çakıroğlu tarafından verilen “MSE 531: Readings in Science Education” kapsamında merkez öğretim elemanı Dr. Eray Şentürk çevrimiçi bir seminer vermiştir. (13 Kasım 2020)
2018 Yılı

ODTÜ Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisansüstü öğrencilerine merkez öğretim elemanları tarafından “Okul Dışı Öğrenme Ortamlarında Yürütülen Çalışma Örnekleri” başlıklı bir seminer verilmiştir. (02 Kasım 2018)  

2017 Yılı

24 Nisan 2017 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde, ODTÜ TBM ve UN Sustainable Development Solutions Network (UN SDSN) ODTÜ ekibinin işbirliğiyle “Dünya Gününde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Semineri” gerçekleştirilmiştir.

2015 Yılı
 • ODTÜ Asya Çalışmaları ve ODTÜ TBM tarafından “Şehir Kimliğinin Oluşumunda Müzelerin Rolü: Bursa Kent Müzesi ve Seul Tarih Müzesi Karşılaştırması” konulu seminer Sayın Emek Yılmaz (Sosyoloji Bölümü Doktora Öğrencisi-Kangwon Ulusal Üniversitesi, Kore) tarafından 16 Şubat 2015 tarihinde KKM C salonunda gerçekleştirilmiştir.
 • Lisansüstü öğrencilere yönelik, kıdemli danışman Dr. Lutz Peschke tarafından 9 Kasım 2015 Pazartesi günü saat 15.00’ta KKM-D salonunda Türkiye’de Science Slam (Bilim ve Eğlence Arasında Yenilikçi Bir Yaklaşım) ile ilgili bir seminer verilmiştir.
 • TBM Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından, 
 • 15 Ocak 2015 tarihinde, Ankara Fen Lisesi’nde “Vermikompostlamanın Temelleri” başlıklı seminer verilmiştir. 
 • 12 Şubat 2015 tarihinde, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nin düzenlediği dönem arası seminerleri kapsamında “Solucanlarla Geri Dönüşüm” başlıklı seminer verilmiştir. 
 • 17 Mart 2015 tarihinde “ODTÜ Bostanı” grubuna “Mutfaktan Toprağa Kompost” konulu seminer verilmiştir.
 • 16 Aralık 2015 tarihinde Eğitim Fakültesi Okul Öncesi programında okuyan öğretmen adaylarına, “Solucanlarla Geri Dönüşüm” başlıklı seminer verilmiştir.
2014 Yılı
 • Lisansüstü öğrencilere yönelik, kıdemli danışman Dr. Lutz Peschke tarafından 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 14.00’da KKM-D salonunda Türkiye’de Science Slam (Bilim ve Eğlence Arasında Yenilikçi Bir Yaklaşım) ile ilgili bir seminer verilmiştir. 
 • 11 Şubat 2014 tarihinde Merkez Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından ODTÜ Dönem Arası Seminerleri (DAS) 2014 dizisi kapsamında “Geri Dönüştürebildiklerimizden misiniz? Kompost”  konulu bir seminer gerçekleştirilmiştir. 
2013 Yılı
 • 30 Kasım 2013, 26 Ekim 2013 tarihlerinde Merkez Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından Kompost Atölyeleri gerçekleştirilmiştir. 
 • 24 Nisan 2013 tarihinde ABD Büyükelçiliği’nin ve Toplum ve Bilim Merkezi’nin ortaklığı ile NASA Mars Bilim Laboratuvarı Araştırmacı Nagin Cox, ODTÜ Kültür Kongre Merkezi D Salonunda, “Mars’ı Nasıl Bilirdiniz? 2004’ten Günümüze Mars Keşif Araçları” başlıklı bir seminer vermiştir.​
 • 29 Ocak 2013 tarihinde Merkez Araştırma Koordinatörü Dr. Serap Bilen tarafından ODTÜ Dönem Arası Seminerleri (DAS) 2013 dizisi kapsamında “Mutfaktan Toprağa Geri Dönüşüm: KOMPOST”  konulu bir seminer gerçekleştirilmiştir.