Bu yıl Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bilimin ışığında ODTÜ’de kutladık! Çocuklarımız merak ettikleri soruları sordular, ODTÜ hocaları yanıtladı! 

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri,

  • Merak ettikleri soruları en fazla 15 saniyelik videoya çektiler.
  • Videolarını istedikleri herhangi bir platforma yüklediler ve videolarının paylaşılabilir bir bağlantı adresini oluşturdular.
  • 16 Nisan 2021, Cuma günü 17:00’a kadar velileri ile “Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu”nu doldurarak videonun bağlantı adresini gönderdiler.
  • ODTÜ YouTube Kanalı‘nda 23 Nisan günü saat 15.30’da canlı yayında, seçilen videolardaki sorular ODTÜ hocaları tarafından deneyler ve gösterimlerle yanıtlandı. 
Videolar Nasıl Olmalıydı?

1. Çocuklar videolarını göndermeden önce bir sonraki “Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu” başlığı altında sunulan “Senkron Etkinliklere Katılım Süreci Açık Rıza Metni”ni velilerine okuttular. Velileri, “Evet” veya “Hayır” seçimini yaptıktan sonra, formu doldurdular ve GÖNDER butonuna basarak tarafımıza ilettiler. 

2. Videolar en fazla 15 saniye olmalıydı! 

3. Çocuklar, videolarında illerini, okul adlarını, sınıf seviyelerini, adlarını ve soyadlarını söyledi ve merak ettiği soruyu sordu.

Örneğin, 

Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu

Değerli Katılımcılarımız,

Etkinlik için son başvuru tarihi 16 Nisan Cuma saat 17:00 olarak belirlenmiş olup, belirtilen süreden sonra Video Bağlantı Adresi Gönderme Formu kapatılmıştır. Etkinliğe olan yoğun ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Çocuklardan gelen sorular, ODTÜ Hocaları tarafından 23 Nisan Cuma saat 15:30’da canlı yayında deneylerle ve gösterimlerle yanıtlandı.

 

Videolar Nasıl Seçildi?

Hocalarımızın size özel bir mesajı var!

Değerli Arkadaşlar,

Merak ettiğiniz soruların hepsini yanıtlamayı çok istedik. Fakat zaman sınırlamasından dolayı yanıtlamamız mümkün olamadı. Yanıtlayabileceğimizden çok daha fazla soru geldiği için, soruları olabildiğince farklı illerden, farklı sınıf seviyelerinden ve farklı konulardan seçmeye çalıştık. Heyecanla bir sonraki etkinlikte buluşmayı diliyoruz.  

İletişim

Etkinlik kapsamındaki sorularınız için bize “İletişim Formu” aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayın Videosu

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2021