“Işık ve Optik” konusu ile ilgili 8 haftalık bir maratona hazır mısınız?

“Haftanın Sorusu Serisi’ne Hoş Geldiniz!” Duymayan, bilmeyen kalmasın dedik. “Işık ve Optik” konusu ile ilgili alanyazından çeşitli sorular seçtik. Sorularımızı da basitten karmaşığa doğru sıraladık. Ödülsüz de olmaz dedik! Maratonun sonunda en fazla doğru cevap veren kişiler arasından çekilişle belirleyeceğimiz bir şanslı kişiye, “Doğru Bilinen Yanlışlardan Yanlış Bilinen Doğrulara: Fizikte Kavram Yanılgıları” kitabını hediye etmeye karar verdik.  

Sizler de 8 hafta boyunca Pazartesi günleri bir yenisini ekleyeceğimiz sorularımızı Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) veya bu sayfamızı takip ederek görebilir, Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden cevaplarınızı göndererek yarışmamıza katılabilirsiniz.

Katılımcılardan Ne Bekliyoruz?
  • Katılımcılarımızın özellikle İnternet vb. kaynaktan araştırma yapmadan ve/veya sorudaki durumu denemeden günlük yaşantıdaki deneyimlerine ve/veya önceki bilgilerine dayanarak soruları yanıtlamasını bekliyoruz. 
  • Cevapları eşleştirebilmemiz için katılımcılarımızın her hafta aynı kullanıcı adı ile cevaplarını Instagram DM üzerinden iletmesini bekliyoruz. 
  • Katılımcılarımızın aynı soruya birden fazla cevap göndermemesini rica ediyor, sehven birden fazla cevap gönderen katılımcılarımızın sadece ilk cevaplarının geçerli olacağını hatırlatmak istiyoruz. 
  • Katılımcılarımıza Pazartesi günleri yayınlayacağımız sorularımıza Salı günü 17:00’ye kadar cevap gönderebileceklerini, Salı günü 17:00’den sonra gönderilen cevapların dikkate alınmayacağını hatırlatmak istiyoruz.
  • Yarışmayı geç duyan ve/veya ilk haftalarda katılamayan ve hatta son hafta fark eden takipçilerimizin de cevaplarını göndermesini arzu ediyoruz.
Şanslı Kişiyi Nasıl Belirleyeceğiz?

Her hafta Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden cevap gönderen katılımcıları, kullanıcı adları ve gönderdikleri cevapları içerek şekilde bir Excel belgesine aktaracağız. Sonra oluşturduğumuz bu listeyi katılımcılarımızın kullanıcı adlarına göre sıralayacağız. 8 haftanın sonunda, aynı kullanıcı adı ile gönderilen tüm cevaplardan en fazla doğru cevaba sahip olan kullanıcı adlarını belirleyeceğiz. Bu katılımcılarımızı kullanıcı adlarına göre tekrar sıralayacak ve daha sonra bu sıralamaya göre 1’den başlayarak numara atayacağız. Bir sonraki aşamada Excel’de aynı sayfada boş bir hücreye takip eden işlevi yazacağız: “=1+TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*En fazla doğru cevap veren katılımcı sayısı”. 8 haftanın sonunda en fazla doğru cevap veren katılımcı sayımız ne ise, işlevimizde yerine yazarak “Enter” tuşuna basacağız. Böylelikle 8 haftanın sonunda en fazla doğru cevap gönderen katılımcılar arasından rastgele bir şanslı kişiye ait sayının üretilmesini sağlayacağız. Şanslı kişiye 2 gün içerisinde ulaşılamaması ihtimaline yönelik de iki yedek şanslı kişi numarasını belirleyecek ve bu süreci tamamlayacağız.

Şanslı Kişi ile Nasıl İletişime Geçeceğiz?

Şanslı kişi ile Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden iletişime geçeceğiz. DM üzerinden bir bilgilendirme mesajı göndererek, şanslı kişiden;

  • Kargo gönderimi sırasında kullanılacak Alıcı Ad-Soyad bilgisini,
  • Türkiye posta (ikametgâh) adresi bilgisini ve
  • Kargo teslimi sırasında kargo şirketi tarafından kullanılabilecek bir telefon numarası bilgisini (tercihen Cep telefonu Numarası) 2 gün içerisinde DM üzerinden tarafımıza iletmesini rica edeceğiz.
Değerlendirme İnfografiği ve Şanslı Kişi Bilgisi

“Haftanın Sorusu” Değerlendirme | Aşağıdaki grafikten haftalara göre doğru ve yanlış cevap dağılımını görebilirsiniz. Etkinliğimize 102 farklı Instagram hesabı katılım gösterdi. Hesap sahiplerine etkinliğimize gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz. “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” kapsamında bilgilerinin bu gönderide paylaşılmasına izin veren, katılımcılar arasından sekiz hafta boyunca düzenli cevap gönderen ve gönderdiği cevapların hepsi doğru olan tek kişi Ankara’dan Sayın Alper SOYSAL oldu. Ödülü olan “Doğru Bilinen Yanlışlardan Yanlış Bilinen Doğrulara: Fizikte Kavram Yanılgıları” kitabını göndererek tekrar kendisini tebrik ediyoruz.

Yayınlanma Tarihi | 6 Mayıs 2021