“Işık ve Optik” konusu ile ilgili 8 haftalık bir maratona hazır mısınız?

“Haftanın Sorusu Serisi’ne Hoş Geldiniz!” Duymayan, bilmeyen kalmasın dedik. “Işık ve Optik” konusu ile ilgili alanyazından çeşitli sorular seçtik. Sorularımızı da basitten karmaşığa doğru sıraladık. Ödülsüz de olmaz dedik! Maratonun sonunda en fazla doğru cevap veren kişiler arasından çekilişle belirlediğimiz bir şanslı kişiye, “Doğru Bilinen Yanlışlardan Yanlış Bilinen Doğrulara: Fizikte Kavram Yanılgıları” kitabını hediye ettik. 

Takipçilerimiz, 8 hafta boyunca Pazartesi günleri bir yenisini eklediğimiz sorularımızı Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) veya bu sayfamızı takip ederek gördü. Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden cevaplarını göndererek 8 haftalık maratona katıldı. 

Katılımcılardan Ne Bekledik?
  • Katılımcılarımızın özellikle İnternet vb. kaynaktan araştırma yapmadan ve/veya sorudaki durumu denemeden günlük yaşantıdaki deneyimlerine ve/veya önceki bilgilerine dayanarak soruları yanıtlamasını istedik.  
  • Cevapları eşleştirebilmemiz için katılımcılarımızın her hafta aynı kullanıcı adı ile cevaplarını Instagram DM üzerinden iletmesini istedik. 
  • Katılımcılarımızın aynı soruya birden fazla cevap göndermemesini rica ederek, sehven birden fazla cevap gönderen katılımcılarımıza sadece ilk cevaplarının geçerli olacağını hatırlattık. 
  • Katılımcılarımıza Pazartesi günleri yayınlayacağımız sorularımıza Salı günü 17:00’ye kadar cevap gönderebileceklerini, Salı günü 17:00’den sonra gönderilen cevapların dikkate alınmayacağını hatırlattık. 
  • Yarışmayı geç duyan ve/veya ilk haftalarda katılamayan ve hatta son hafta fark eden takipçilerimizin de cevaplarını göndermesini arzu ettiğimizi belirttik.
Şanslı Kişiyi Nasıl Belirledik?

Her hafta Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden cevap gönderen katılımcıları, kullanıcı adları ve gönderdikleri cevapları içerek şekilde bir Excel belgesine aktardık. Sonra oluşturduğumuz bu listeyi katılımcılarımızın kullanıcı adlarına göre sıraladık. Sekiz haftanın sonunda aynı kullanıcı adı ile gönderilen tüm cevaplardan en fazla doğru cevaba sahip olan kullanıcı adlarını belirledik. Sekiz hafta boyunca doğru cevap gönderen sadece bir takipçimiz olduğu için çekiliş yapmadık ve Instagram hesabımız üzerinden şanslı kişiyi etkinliğin bir değerlendirme infografiğini yayınlayarak duyurduk.

Şanslı Kişi ile Nasıl İletişime Geçtik?

Şanslı kişi ile Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden iletişime geçtik. DM üzerinden bir bilgilendirme mesajı göndererek, şanslı kişiden;

  • Kargo gönderimi sırasında kullanılacak Alıcı Ad-Soyad bilgisini,
  • Türkiye posta (ikametgâh) adresi bilgisini ve
  • Kargo teslimi sırasında kargo şirketi tarafından kullanılabilecek bir telefon numarası bilgisini (tercihen Cep telefonu Numarası) iki gün içerisinde DM üzerinden tarafımıza iletmesini rica ettik. Ayrıca, 
  • “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” kapsamında İl, Ad, Soyad bilgisini paylaşıp paylaşamayacağımızı sorarak, kişisel verilerinin kullanımı ile ilgili gerekli izinleri aldık.
Değerlendirme İnfografiği ve Şanslı Kişi Bilgisi

Maratonun sonunda alt kısımda göreceğiniz değerlendirme infografiğini yayınladık. Değerlendirme infografiğinde, haftalara göre doğru ve yanlış cevap dağılımını, etkinliğimize 102 farklı Instagram hesabı katılım gösterdiğini belirterek hesap sahiplerine etkinliğimize gösterdikleri ilgi için teşekkür ettik. Maratonun sonunda, “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” kapsamında bilgilerinin gönderide paylaşılmasına izin veren, katılımcılar arasından sekiz hafta boyunca düzenli cevap gönderen ve gönderdiği cevapların hepsi doğru olan tek kişi Ankara’dan Sayın Alper SOYSAL oldu. Ödülü olan “Doğru Bilinen Yanlışlardan Yanlış Bilinen Doğrulara: Fizikte Kavram Yanılgıları” kitabını göndererek kendisini tebrik ettik ve etkinliği tamamladık.

Yayınlanma Tarihi | 6 Mayıs 2021