Haftanın Nesnesi Serisi’ne Hoş Geldiniz! Koleksiyonumuzda yer alan ilginç nesneleri sizler için açıklamalarıyla birlikte derledik. 10 hafta boyunca Cuma günleri bir yenisini ekleyeceğimiz nesne bilgilerine alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Koleksiyonumuzdan paylaştığımız nesnenin ne olduğunu bilen takipçilerimize de bir ödül verelim dedik. Siz de Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) veya bu sayfamızı takip ederek Cuma günleri yayınlanan nesnemizi görebilirsiniz. Nesnemizin ne olduğuna yönelik tahminlerinizi Cumartesi günü saat 17:00’a kadar Instagram paylaşımımızın altına yorum şeklinde göndererek çekilişe katılabilirsiniz. Doğru cevabı gönderen kişiler arasından çekilişle belirlenecek şanslı bir kişiye; ODTÜ Yayıncılık tarafından, şanslı kişinin aşağıdaki kitaplar arasından belirlediği bir kitap veya kitap seti gönderilecektir. 

Kitap Listesi
  • Çocuklar için Deney Kitapları Seti (10 Kitap)
  • Çocuklar için Popüler Bilim Kitapları Seti (10 Kitap)
  • Çocuklar için Öykülerle Bilim Seti (5 Kitap) 
  • Michio Kaku Kitap Seti (5 Kitap) 
  • Brian Cox Yaşamın Harikaları (Ciltli)
Şanslı Kişiyi Nasıl Belirliyoruz?

Öncelikle Instagram paylaşımımızın altına yorum olarak gönderilen tüm cevapları değerlendirerek doğru ve yanlış cevapları belirliyoruz. Eğer aynı kişi (aynı kullanıcı adı) birden fazla doğru cevap göndermiş ise sadece bir doğru cevabını kabul ediyoruz. Sonra Microsoft Excel’de doğru cevap gönderen kişilerin Instagram kullanıcı adı bilgilerini cevap gönderme tarih ve saatlerine göre sıralayarak giriyoruz. Daha sonra bu kişilere 1’den başlayarak numara atıyoruz. Bir sonraki aşamada Excel’de aynı sayfada boş bir hücreye bir işlev yazıyoruz. Kullandığımız işlev =1+TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*Toplam Doğru Cevap Sayısı). Toplam doğru cevap sayımız ilgili Haftanın Nesnesi’nde ne ise, işlevimizde yerine yazarak “Enter” tuşuna basıyoruz. Böylelikle doğru cevaplar arasından rastgele bir sayı üretilmesini sağlayarak şanslı kişiye ait numarayı belirliyoruz. Haftanın Nesnesi’nin ne olduğunu yayınladıktan sonra şanslı kişiye 2 gün içerisinde ulaşılamaması ihtimaline yönelik de, iki yedek şanslı kişi numarasını klavyedeki F9 tuşuna arka arkaya basarak belirliyor ve bu süreci tamamlıyoruz.

Şanslı Kişi ile Nasıl İletişime Geçiyoruz?

Şanslı kişi ile Instagram paylaşımımızın altına yaptığı yorumdaki kullanıcı adı üzerinden Instagram DM (Direct Message-Mesaj Kutusu) aracılığıyla iletişime geçiyoruz. Haftanın Nesnesi’nin ne olduğu yayınladıktan sonra şanslı kişiye Instagram DM (mesaj kutusu) üzerinden bir bilgilendirme mesajı gönderiyoruz. Bu bilgilendirme mesajında şanslı kişiden;

  • Kargo gönderimi sırasında kullanılacak Alıcı Ad-Soyad bilgisini,
  • Tercih edilen yalnızca bir kitap/kitap seti bilgisini,
  • Türkiye posta (ikametgâh) adresi bilgisini ve
  • Kargo teslimi sırasında kargo şirketi tarafından kullanılabilecek bir telefon numarası bilgisini (tercihen Cep telefonu Numarası) mesajımıza cevaben 2 gün içerisinde iletmesini rica ediyoruz.
Şanslı Kişiden ve Katılımcılardan Ne Bekliyoruz?

Haftanın Nesnesi’nin ne olduğunu yayınlandıktan sonra 2 gün içerisinde Instagram DM (Mesaj Kutusu) üzerinden göndermiş olduğumuz mesaja şanslı kişi tarafından geri dönüş yapılmasını bekliyoruz. 2 gün içerisinde geri dönüş alamadığımız takdirde, 1. yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçiyoruz. 2 gün içerisinde ondan da geri dönüş alamadığımız takdirde, 2. yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçiyoruz. Eğer son şanslı kişi ile de 2 gün içerisinde iletişim kuramazsak, ödül gönderimini iptal ediyoruz. Bu yüzden Hatanın Nesnesi’nin ne olduğu yayınlandıktan sonra doğru cevap gönderen tüm katılımcılarımızdan, 1 hafta boyunca https://tbm.metu.edu.tr/haftanin-nesnesi/ adresimizi takip etmesini ve Instagram mesaj kutularını günlük kontrol etmesini rica ediyoruz.

(08.01.2021)

Şanslı Kişi: Sn. Çağdaş Oğuz (İstanbul) (09.01.2021)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

 (31.12.2020)

1. Şanslı Kişi: Sn. Gözde Gökalp (Ankara)

2. Şanslı Kişi: Sn. Gökçenur Yeşilyurt (Ankara) (02.01.2021)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(25.12.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Senanur Duysal (Ankara) (26.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(18.12.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Arda Yurduseven (Kayseri) (19.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(11.12.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Uğur Taşdelen (Ankara) (12.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(04.12.2020)

Şanslı Kişi: Doğru cevap veren kişi olmamıştır. (05.12.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(27.11.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Muhsin Selçuk Yavuz (Ankara) (28.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(20.11.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Didem Arıkan                      (İzmir) (21.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

(13.11.2020)

Şanslı Kişi: Sn. Mert Yazgan (İzmir) (13.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!

30.10.2020

Şanslı Kişi: Sn. İrem Nur Gözkaya

(Ankara) (09.11.2020)

Nesne açıklamasını görmek için resme tıklayın!