Haftanın Oyunu Serisi’ne Hoş Geldiniz! Duymayan, bilmeyen kalmasın dedik. En az bir oyunu sevdirme hedefi ile çeşitli mantık oyunlarının tanıtım belgelerini sizler için hazırladık. 7 hafta boyunca Pazartesi günleri bir yenisini ekleyeceğimiz mantık oyunlarının tanıtım belgelerine alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Oyunlara yönelik bir de “Ödüllü Soru” soralım dedik. Sorularımızı da olabildiğince kolay hazırladık. Siz de Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) veya bu sayfamızı takip ederek Pazartesi günleri yayınlanan ödüllü sorularımızı görebilir ve çözümlerinizi alt kısımdaki “Cevap Gönder” formu üzerinden Salı günü 17.00’a kadar göndererek çekilişe katılabilirsiniz. Doğru çözümü gönderen kişiler arasından çekilişle belirlenecek şanslı bir kişiye, ODTÜ Yayıncılık tarafından şanslı kişinin aşağıdaki kitaplar arasından belirlediği bir kitap veya kitap seti gönderilecektir. 

Kitap Listesi
  • Çocuklar için Deney Kitapları Seti (10 Kitap)
  • Çocuklar için Popüler Bilim Kitapları Seti (10 Kitap)
  • Çocuklar için Öykülerle Bilim Seti (5 Kitap) 
  • Michio Kaku Kitap Seti (5 Kitap) 
  • Brian Cox Yaşamın Harikaları (Ciltli)
Şanslı Kişiyi Nasıl Belirliyoruz?

Öncelikle “Cevap Gönderme Formu” üzerinden gönderilen tüm cevapları değerlendirerek doğru ve yanlış cevapları belirliyoruz. Eğer aynı kişi (aynı ad-soyad, e-posta adresi ve cevap dosya adı) birden fazla doğru cevap göndermiş ise sadece bir doğru cevabını kabul ediyoruz. Sonra Microsoft Excel’de doğru cevap gönderen kişilerin ad-soyad bilgilerini cevap gönderme tarih ve saatlerine göre sıralayarak giriyoruz. Daha sonra bu kişilere 1’den başlayarak numara atıyoruz. Bir sonraki aşamada Excel’de aynı sayfada boş bir hücreye bir işlev yazıyoruz. Kullandığımız işlev =1+TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*Toplam Doğru Cevap Sayısı). Toplam doğru cevap sayımız ilgili oyunda ne ise, işlevimizde yerine yazarak “Enter” tuşuna basıyoruz. Böylelikle doğru cevaplar arasından rastgele bir sayı üretilmesini sağlayarak şanslı kişiye ait numarayı belirliyoruz. Ödüllü sorunun cevabını yayınladıktan sonra şanslı kişiye 2 gün içerisinde ulaşılamaması ihtimaline yönelik de, iki yedek şanslı kişi numarasını klavyedeki F9 tuşuna arka arkaya basarak belirliyor ve bu süreci tamamlıyoruz.

Şanslı Kişi ile Nasıl İletişime Geçiyoruz?

Şanslı kişi ile cevap gönderme formunda tarafımıza bildirdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçiyoruz. Ödüllü soru cevabını yayınladıktan sonra şanslı kişiye bir bilgilendirme e-postası gönderiyoruz. Bu bilgilendirme e-postasında şanslı kişiden;

  • Kargo gönderimi sırasında kullanılacak Alıcı Ad-Soyad bilgisini,
  • Tercih edilen yalnızca bir kitap/kitap seti bilgisini,
  • Türkiye posta (ikametgâh) adresi bilgisini ve
  • Kargo teslimi sırasında kargo şirketi tarafından kullanılabilecek bir telefon numarası bilgisini (tercihen Cep telefonu Numarası) tbm@metu.edu.tr adresine 2 gün içerisinde iletmesini rica ediyoruz.
Şanslı Kişiden ve Katılımcılardan Ne Bekliyoruz?

Ödüllü soru cevabı yayınlandıktan sonra 2 gün içerisinde göndermiş olduğumuz e-postaya şanslı kişi tarafından geri dönüş yapılmasını bekliyoruz. 2 gün içerisinde geri dönüş alamadığımız takdirde, 1. Yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçiyoruz. 2 gün içerisinde ondan da geri dönüş alamadığımız takdirde, 2. Yedek olarak belirlediğimiz şanslı kişi ile iletişime geçiyoruz. Eğer son şanslı kişi ile de 2 gün içerisinde iletişim kuramazsak, ödül gönderimini iptal ediyoruz. Bu yüzden ödüllü soru cevabı yayınlandıktan sonra doğru cevap gönderen tüm katılımcılarımızdan, 1 hafta boyunca https://tbm.metu.edu.tr/haftanin-oyunu/ adresimizi takip etmesini ve cevap gönderme formunda belirttikleri e-posta hesaplarını günlük kontrol etmesini rica ediyoruz.

Hashi oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (14.12.2020)

Hashi oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Okyanus Hasırcı

(Ankara) (15.12.2020)

Hitori oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (07.12.2020)

Hitori oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Özge Nil Durmuş

(Tekirdağ) (08.12.2020)

Skyscrapers oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (30.11.2020)

Skyscrapers oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Seval Batan

(Ankara) (01.12.2020)

Slitherlink oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (23.11.2020)

Slitherlink oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Hikmet Erbek

(İstanbul) (24.11.2020)

Kenken oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (16.11.2020)

Kenken oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Şevval Uzar

(Kırıkkale) (18.11.2020)

Nonograms oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (09.11.2020)

Nonograms oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

Şanslı Kişi: Sn. Ümran Yiğit

(Bartın)  (10.11.2020)

Kakuro oyunu tanıtım belgesine erişmek için resme tıklayın! (26.10.2020)

Kakuro oyunu ödüllü sorusunun yazdırılabilir belgesine erişmek için resme tıklayın!

2. Yedek Şanslı Kişi: Sn. Hüseyin Göksu

(Adana)  (10.11.2020)