YARIŞMA HAKKINDA

 

Sevgili Lise Öğrencilerimiz,

Siz de çağımızın en büyük sorunlarından birinin iklim değişikliği olduğunu mu düşünüyorsunuz? İklim Değişikliği Temalı Öğrenci Video Yarışmamız tam size göre! Haydi siz de İklim Eylem Planınızı oluşturun ve yarışmamıza katılın!

YARIŞMA KONUSU

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “İklim Değişikliği Temalı Öğrenci Video Yarışması”, İklim Değişikliği ile ilgili

 1. “Temiz ve Çevre Dostu Enerji ve Ulaşım Sistemleri”,
 2. “Sürdürülebilir Kentler ve Binalar”,
 3. “Toksik İçermeyen Bir Çevre İçin Sıfır Kirlilik”

alt başlıklarında belirlenen bir probleme sürdürülebilir çözüm(ler) üretmek amacıyla oluşturulacak öğrenci projelerinin video formatında sunulmasını ve jüri tarafından değerlendirilmesini kapsar. Yarışma, öğrencilerin iklim değişikliği hakkında bilgi edinmeleri için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde 9., 10., 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören lise öğrencileri en az iki en fazla üç kişilik takımlar halinde yarışmaya başvuru yapabilir. 

YARIŞMA TAKVİMİ

 • Başvurular, 25 Mart 2022 tarihinde başlamakta veBaşvuru Formu” aracılığıyla alınmaktadır.
 • Başvurular için son tarih, 29 Nisan 2022 Cuma günü saat 17:00’dır.
 • Kazananlar 19 Mayıs 2022, Perşembe günü herkesin katılımına açık çevrimiçi düzenlenecek ödül töreninde açıklanacaktır. Ödül töreni için detaylı bilgiler daha sonra ödül töreni sayfasında duyurulacaktır.

YARIŞMA BAŞVURU SÜRECİ

1

Yarışma Şartnamesini takım olarak okuyun ve başvuru için gerekli Onay Formu‘nu Veli/Vasi/Temsilcilerinize bireysel doldurtarak ve imzalatarak izinlerinizi alın.

2

İklim değişikliği ile ilgili sunulan alt başlıklardan birini seçin! Seçtiğiniz alt başlıkta bir problem belirleyin. Bu probleme en az bir sürdürülebilir çözüm önerin ve bunları sunacağınız video kurgunuzu yapın!

3

Şartnamede belirtilen tüm kurallara göre videonuzu çekin. Videonuzda gerekli düzenlemeleri yapın ve videonuzu istediğiniz bir video paylaşım platformuna yükleyin!

4

Videonuzun erişebileceğimiz bağlantı adresini “Başvuru Formu“nda ilgili alana ekleyin ve formu eksiksiz doldurarak gönderin!

5

Jüri üyelerinin başvuruları değerlendirmesini bekleyin ve ödül kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için çevrimiçi ödül törenine katılın!

Videonuzu hazırlarken ve videonuzun bağlantı adresini göndermeden önce gerekli kontrolleri yapmanızı sağlayacak “Video Kontrol Listesi“ni kullanın!

VİDEO TEKNİK GEREKLİLİKLERİ

 • Tüm videolar yatay formatta çekilmeli ve Türkçe sunulmalıdır.
 • Video; 
  • Giriş Ekranı (5 saniye),
  • İçerik (en fazla 180 saniye/3 dakika),
  • Kaynakça Ekranı (5 saniye) bölümlerinden oluşmalı ve video uzunluğu 190 saniyeyi (3 dakika 10 saniye) geçmemelidir.

Daha fazla ayrıntı için Yarışma Şartnamesi‘nde belirtilen Teknik Kurallara bakın.

ÖDÜLLER